oda orkestrası

Kullanım örnekleri

oda orkestrası
chamber orchestra
icon arrow

chamber

Phonetic: "/ˈtʃeɪmbə(ɹ)/"

Part Of Speech: noun


Definition: A room or set of rooms, particularly:


Definition: A chamberpot.


Definition: The legislature or division of the legislature itself.

Example: The resolution, which speedily passed the Senate, was unable to gain a majority in the lower chamber.


Definition: Any enclosed space occupying or similar to a room.

Example: A canal lock chamber; a furnace chamber; a test chamber


Definition: An enlarged space in an underground tunnel of a burrowing animal.


Definition: The area holding the ammunition round at the initiation of its discharge.

Example: Dianne loaded a cartridge into the chamber of the rifle, then prepared to take aim at the target.


Definition: One of the bullet-holding compartments in the cylinder of a revolver.


Definition: A short piece of ordnance or cannon which stood on its breech without any carriage, formerly used chiefly for celebrations and theatrical cannonades.


Definition: One of the two atria or two ventricles of the heart.

icon arrow

chamber

Phonetic: "/ˈtʃeɪmbə(ɹ)/"

Part Of Speech: verb


Definition: To enclose in a room.

Example: She had chambered herself in her room, and wouldn't come out.


Definition: To reside in or occupy a chamber or chambers.


Definition: To place in a chamber, as a round of ammunition.

Example: The hunter fired at the geese and missed, then shrugged his shoulders and chambered another cartridge.


Definition: To create or modify a gun to be a specific caliber.

Example: The rifle was originally chambered for 9mm, but had since been modified for a larger, wildcat caliber.


Definition: In martial arts, to prepare an offensive, defensive, or counteroffensive action by drawing a limb or weapon to a position where it may be charged with kinetic energy.

Example: Bob chambered his fist for a blow, but Sheila struck first.


Definition: To be lascivious.

icon arrow

chamber

Phonetic: "/ˈtʃeɪmbə(ɹ)/"

Part Of Speech: noun


Definition: A container used for urination and defecation, particularly those used in early modern towns before the advent of the flush toilet.

icon arrow

orchestra

Phonetic: "/ˈɔːkəstɹə/"

Part Of Speech: noun


Definition: A large group of musicians who play together on various instruments, usually including some from strings, woodwind, brass and/or percussion; the instruments played by such a group.


Definition: A semicircular space in front of the stage used by the chorus in Ancient Greek and Hellenistic theatres.


Definition: The area in a theatre or concert hall where the musicians sit, immediately in front of and below the stage, sometimes (also) used by other performers.

Türkçe-İngilizce Şarkı Sözleri Çevirmeni

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!