akis

Kullanım örnekleri

akis
echo
icon arrow

echo

Phonetic: "/ˈɛkəʊ/"

Part Of Speech: noun


Definition: A reflected sound that is heard again by its initial observer.


Definition: An utterance repeating what has just been said.


Definition: A device in verse in which a line ends with a word which recalls the sound of the last word of the preceding line.


Definition: Sympathetic recognition; response; answer.


Definition: The displaying on the command line of the command that has just been executed.


Definition: The letter E in the ICAO spelling alphabet.


Definition: (whist) A signal, played in the same manner as a trump signal, made by a player who holds four or more trumps (or, as played by some, exactly three trumps) and whose partner has led trumps or signalled for trumps.


Definition: (whist) A signal showing the number held of a plain suit when a high card in that suit is led by one's partner.

icon arrow

echo

Phonetic: "/ˈɛkəʊ/"

Part Of Speech: verb


Definition: (of a sound or sound waves) To reflect off a surface and return.


Definition: To reflect back (a sound).


Definition: (by extension) To repeat (another's speech, opinion etc.).

Example: Sid echoed his father's point of view.


Definition: To repeat its input as input to some other device or system.


Definition: (whist) To give the echo signal, informing one's partner about cards one holds.

icon arrow

echo

Phonetic: "/ˈɛkəʊ/"

Part Of Speech: noun


Definition: The visual image formed by an echocardiograph.

icon arrow

echo

Phonetic: "/ˈɛkəʊ/"

Part Of Speech: noun


Definition: The use of ultrasound to produce images of the heart.

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.

Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!